Звернення Уманської окружної прокуратури до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації та всіх мешканців Уманського району
Офіс Генерального прокурора разом з українськими та міжнародними партнерами створив ресурс https://warcrimes.gov.ua для належного документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні.
На веб-порталі роз’яснено що Воєнний злочин (англ. war crime) – свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни, об’єднує групу серйозних порушень правил ведення бойових дій («закону війни») та норм і принципів міжнародного гуманітарного права, що вчиняється умисно або через грубу необережність.
Воєнний злочин є одним з міжнародно-правових злочинів (злочинів за загальним міжнародним правом), до яких також належать злочин геноциду, злочини проти людяності та злочин агресії.
Прикладами воєнних злочинів є:
- пошкодження об’єктів цивільної інфраструктури;
- уламки снарядів в межах міста;
- факти поранення/загибелі цивільних осіб внаслідок застосування зброї окупантом;
- розташування та використання військової техніки в житлових кварталах міста, ведення бойових дій окупантом в житлових кварталах міста;
- насилля щодо медичного персоналу, пошкодження медичного транспорту, лікарень, обладнання;
- насильство щодо духовенства, пошкодження/знищення культових споруд (храмів, мечетей, синагог тощо);
- використання окупантом цивільного одягу, однострою ЗСУ, емблем гуманітарних та медичних установ;
- факти фізичного насилля, позбавлення волі цивільного населення окупантом;
- використання цивільної інфраструктури з воєнною метою під прикриттям цивільних;
- захоплення майна, пограбування окупаційними силами;
- відмова чи позбавлення доступу до медичної допомоги.
За допомогою вказаного ресурсу кожен, хто став свідком таких злочинів, може інформувати про це та надати підтверджуючі фото чи відео докази.
На веб-сайті зрозумілою та доступною мовою викладено алгоритм як зафіксувати воєнний злочин.
Кожен, хто переходить за посиленням https://warcrimes.gov.ua/#anketa, отримає доступ до електронного формуляру анкети, який необхідно заповнити та надати наступні дані:
- ПІП та дату народження свідка, доступні засоби зв’язку зі свідком (телефон, e-mail, посилання на профіль у соціальних мережах);
- дату (період), час, коли сталася подія;
- місце події (на самому ресурсі розміщено інтерактивну мапу, на якій можливо самостійно відмітити місце події або є можливість визначення місця автоматично);
- тип події (вибрати один із запропонованих на сайті варіантів за допомогою випадаючого меню);
- персональні дані ворога (якщо людина має інформацію про документи, паспорти, позивні, псевдоніми, розпізнавальні знаки тощо, їх необхідно зазначити);
- інформація про подію (необхідно вказати – місце (розташування) (регіон, місто, вулиця, під'їзд, квартира тощо), жертви/свідки події, детальна інформація про кількість осіб (жертв та/або свідків), їх імена, вік, завдані поранення тощо, якщо інформація стосується військовополонених, військової техніки або снаряду/ракети, вкажіть ім’я, посаду, серійний номер тощо).
Наприкінці заповнення анкети наявна можливість завантажити фото або відео, які містять докази вчинення відповідного злочину.
Також на веб-сайті розміщено посилання на важливі джерела гуманітарного міжнародного права.
Залишена на веб-порталі інформація перебуває під надійним захистом та доступ до неї має виключно Офіс Генерального прокурора.
Задокументовані докази використовуватимуться для кримінального переслідування причетних до злочинів відповідно до українського законодавства у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі та спеціальному трибуналі після його створення.
Вкрай важливо, щоб всі люди, які стали свідками воєнних злочинів та мають відповідні докази їх вчинення, акумулювали відповідну інформацію саме на ресурсі https://warcrimes.gov.ua.
Тому просимо якнайшвидше поширити та у подальшому періодично поширювати вказану інформацію серед населення Черкаської області із використанням доступних засобів зв’язку (веб-сайти, сторінки у соціальних мережах, місцеві теле- та радіокомунікації).
Все буде Україна!