Що потрібно знати про туберкульоз
Туберкульоз. Знай. Стережись. Не бійся.
Хочемо звернути увагу на таке захворювання, як туберкульоз. Недоувага з цього питання «дорого коштує» для здоров’я населення.
З початку 2024 року на території Христинівської МТГ вже було зареєстровано 1 випадок захворювання на туберкульоз, який нажаль закінчився летально. Впродовж 2023 року на території Христинівської міської територіальної громади зареєстровано 11 випадків активного туберкульозу органів дихання, проти 7 - за аналогічний період 2022 року, дорослого населення. Основною причиною зростання захворюваності є зниження рівня життя населення, зростання тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії. Вразливими до туберкульозу є ВІЛ-позитивні люди, хворі на цукровий діабет, онкохворі, хворі з профзахворюваннями легень (шахтарі, металурги). Певні важкодоступні верстви населення до медичної діагностики, які проживають в сільській місцевості, непрацююче населення. Це ті верстви населення, які не проходять медичні огляди та не звертаються за медичною допомогою. Суттєву лепту вносить і міграція населення.
Основну небезпеку з точки зору поширення інфекції становить хворий на туберкульоз легень, який кашляє. Під час кашлю в повітря потрапляють дрібні краплі рідини, що містять бактерії. Інфекційні часточки небезпечні допоки залишаються в повітрі і не осідають, найзаразніші можуть плавати в повітрі декілька днів. Пряме сонячне опромінення знешкоджує їх за 5хв.
Чому так важлива вакцинація БЦЖ? БЦЖ – це вакцина для щеплення проти туберкульозу немовлят і дітей молодшого віку, яку відповідно до Національного Календаря профілактичних необхідно вводити на 3-5 день від народження дитини. Сьогодні є випадки коли мама в пологовому будинку відмовляється від профілактичних щеплень дитини, що може призвести до певних негативних наслідків – туберкульозного та міліарного (поширеного, генералізованого) менінгіту у дітей, яких «нажаль» не завжди можна врятувати.
Не варто відмовлятися від профілактичних щеплень дітям. Адже більшість дітей відвідують дошкільні навчальні заклади та школу, спілкуються з великою кількістю людей, що суттєво підвищує ризик зараження на туберкульоз.
Що робити щоб захистити себе від туберкульозу?
Насамперед слід тримати імунну систему у здоровому стані. Для цього необхідно: правильно харчуватися, особливо важливо вживати достатньо білкової їжі – м'ясо, рибу, яйця, молочні продукти; овочі та фрукти. Уникати перевтоми. Регулярно проходити тест на ВІЛ-інфекцію. Вести здоровий спосіб життя, частіше бувати на свіжому повітрі. Уникати тривалого перебування у закритих не провітрюваних приміщеннях із великим скупченням людей.
Туберкульоз - це таке захворювання, яке досить тривалий час може перебувати в прихованому стані. Людина не відчуває ніяких симптомів, не звертається за медичною допомогою. Потрібно звернути увагу на тривалий кашель, який триває більше 2 тижнів, тривалу субфебрильну температуру 37.2 - 37.4, нічну пітливість, постійну слабкість, задишку, нічим не обґрунтовану втрату ваги - це основні симптоми, за якими може маскуватися туберкульоз.
Що робити, якщо є підозра на туберкульоз? Звертатися до свого сімейного лікаря, в якого є достатньо інструментів в арсеналі щоб визначити чи це туберкульоз. Одним з основних методів є аналіз мікроскопії мокротиння та молекулярно генетичні системи для діагностики туберкульозу – системи «ДЖИН – експерт».
Як з цим жити далі, чи виліковна ця хвороба? Туберкульоз виліковний і це найголовніше. В Україні лікування туберкульозу безкоштовне. Навкруги нас є безліч людей, які одужали 1, 5, 10 років тому, вони нічим не відрізняються від інших людей і зовсім забули той час коли хворіли. Більш того, якщо лікування призначено правильно то через 2-3 тижні хворий припиняє поширювати інфекцію. Людині не потрібна ізоляція і вона може лікуватися вдома.
Пам’ятайте: ніхто не застрахований від туберкульозу. Хворіють люди зі зниженим імунітетом, а він може знизитися у кожного. туберкульоз не обирає людей за рівнем достатку чи способом життя.
Христинівське відділення ДУ
«Черкаський ОЦКПХ МОЗ»