Увага! Важлива інформація!
Полімієліт у дітей
В Христинівській територіальній громаді у семирічної дитини виявлено підозру на гострий в’ялий параліч (ГВП).
Чому ми ГВП пов’язуємо з полімієлітом?
Клінічно форми поліомієліту проявляються саме ознаками ГВП.
Гострий в’ялий параліч – це синдром, який може бути викликаний багатьма хворобами, включаючи полімієлітом. Іншими словами, це "підозрілий або ймовірний на поліомієліт випадок". Про ГВП потрібно думати коли у дитини раптово виникли такі симптоми, як слабкість, більше не може стояти, не може ходити, в’яла кінцівка, «мертва» кінцівка (рука або нога).
Поліомієліт – хвороба, що спричинена вірусом (поліовірусом).
Для того щоб встановити, чи дитина хвора на полімієліт потрібно провести низку лабораторних обстежень. Найінформативнішим дослідженням є відбір зразків фекальних мас на визначення поліовірусу, .
Поліовірус — це РНК-вмісний вірус розміром 8—12 нм. Стійкий у
зовнішньому середовищі (у воді зберігається до 100 днів, у випорожненнях — до 6 міс), добре переносить заморожування, висушування. Він не руйнується травними соками й антибіотиками. Гине при кип'ятінні, під впливом ультра-фіолетового випромінювання та дезінфекційних засобом.
Джерелом збудника інфекції є тільки людина (хворий або вірусоносій).
Вірус потрапляє у навколишнє середовище з виділеннями з ротоглотки та
фекаліями. Виділення вірусу починається на 2—4-й день після інфікування і
триває від кількох днів (секрет ротоглотки) до 4—7 тиж. (фекалії).
За клінічною класифікацією полімієліт поділяють на паралітичний з ураженням нервової системи (асоційований з вакциною або спричинений диким вірусом), непаралітичний без ураження нервової системи та неуточнений.
В одному з 200 випадків інфікування розвивається
незворотний параліч (звичайно нижніх кінцівок), а 5-10 % дітей, хворих на
поліомієліт, вмирають через наступаючий параліч дихальних м'язів.
Специфічною профілактикою є вакцинація — основний метод боротьби з поліомієлітом. Вона дозволяє захистити населення (і в першу чергу дітей) від поліомієліту, якщо рівень колективного імунітету буде не меншим як 95%. Для вакцинації використовують 2 типи вакцин: жива оральна атенуйована поліовакцина (ЖПВ), яку вводять у вигляді крапельна язик дитині та інактивована (вбита) поліовакцина (ІПВ).
Ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація згідно Календаря профілактичних щеплень!
Лікар-епідеміолог Савченко О.М.
Христинівське відділення ДУ
«Черкаський ОЦКПХ МОЗ»