Обережно: Гарячка Західного Нілу
Геморагічна гарячка Західного Нілу – це небезпечна вірусна хвороба, що передається через укуси комарів. У тяжких випадках супроводжується гарячкою, запаленням мозкових оболонок і речовини головного мозку. Має літньо-осінню сезонність, частіше хворіють сільські жителі, а також любителі полювання, звідки ще одна назва – «качина лихоманка».
Вірус активно розмножується і поширюється серед птахів при високій температурі навколишнього середовища. Спека і посуха, які прийшли до нас саме в 2024 стали головною причиною сплеску захворюваності. Посуха призводить до того, що зменшується популяція тварин, які харчуються яйцями комарів, а це в свою чергу призводить до збільшення чисельності комарів.
Головним джерелом та резервуаром гарячки Західного Нілу в природі є 17 видів переважно перелітних птахів, які у крові мають високі концентрації вірусу, а він циркулює в них до 2 тижнів.
Переносники захворювання – численні види комарів, які інфікуються під час харчування кров’ю інфікованих птахів. Під час укусів комарів вірус може потрапляти в організм людей і тварин, де він здатний розмножуватися і призводити до хвороби. Інфікована людина не заразна.
Сам вірус не має ніякого відношення до річки Ніл. Він був відкритий в 1939 році в Уганді в окрузі Західний Ніл. Найсерйозніший спалах цієї хвороби в Європі стався в 1996-1997 роках у Румунії, коли захворіли близько 5 тис людей. У 1999 році цей вірус був завезений в Нью-Йорк і поширився на континентальну територію. В 2018 році спостерігається в багатьох країнах Європи, найсильніше постраждали такі країни, як Сербія, Італія, Греція, Угорщина і Румунія.
В 2024 році відзначається зростання кількості випадків захворювання на території окремих регіонів України.
В Черкаській області зареєстрований випадок захворювання на гарячку Західного Нілу. Захворів чоловік 65 років в одному з населених пунктів Уманського району. Життя потерпілого, нажаль, врятувати не вдалося.
Симптоми гарячки Західного Нілу
У більшості людей інфекція протікає безсимптомно, проте у 20% хворих розвивається грипоподібне захворювання, що характеризується різким підвищенням температури, головним болем, болем у горлі, м’язах, суглобах і спині, слабкістю, нудотою і діареєю. Можуть бути також висипання на тілі, збільшення печінки та селезінки, ураження нервової системи – менінгіт, енцефаліт, ознаки ураження головного мозку.
Профілактика гарячки Західного Нілу
Щоб уберегтися від гарячки Західного Нілу, в ендемічних регіонах проводять комплексні заходи, спрямовані на зниження чисельності комарів (осушення боліт тощо).
Для індивідуальної профілактики застосовують захисний одяг, сітки на вікнах, дитячих візочках, репеленти. Специфічного лікування хвороби не існує. Вакцина для запобігання захворюванню людей не розроблена.