Відповіді на часті питання про вакцинацію
1. Чи потрібна вакцинація у разі дотримання високого рівня гігієни та санітарії?
Вакцининеобхідні: для зупинкиінфекційнихзахворюваньнедостатньовисокогорівнягігієни, санітарії, доступу до чистої води та повноцінногохарчування. Якщо не підтримуватиоптимальніпоказникиімунізації, хвороби, щопопереджаються вакцинами, повернуться. Чималоінфекційможутьпоширюватисянезалежновідступенянашоїохайності. Прогалини у вакцинаціїможутьшвидкопризвести до спалахівзахворювань, яківже стали рідкістю, - наприклад, кашлюку, поліомієліту та кору.
2. Чи є вакцинибезпечними?
Вакцинибезпечні. Будь-яка ліцензована вакцина проходить декількаетапіввипробувань, перш ніжсхвалюється для використання, та в подальшому регулярно перевіряється. У більшостівипадків вакцина викликаєнезначну і тимчасовуреакцію, наприкладбіль в руціабонезначнепідвищеннятемператури. Серйозніпобічніефектинадзвичайнорідкісні та ретельновідстежуються і розслідуються.
Набагатоімовірнішими є серйознінаслідкизахворювань, якіпопереджаються вакцинами. Наприклад, поліомієлітможеспричинитипараліч, кір - викликатиенцефаліт і сліпоту, а деякіпопереджувані вакцинами інфекціїможутьнавітьпризвести до летальнихвипадків. Хоча будь-якісерйознінаслідкиабо смерть від вакцин є неприйнятними, користьвідімунізаціїзначнопереважуєризики, адже без неїкількість хвороб та смертей буде збільшуватися.
3. Кращеотриматиімунітет в результатівакцинації, ніж хвороби?
Вакцинивзаємодіють з імунною системою, викликаючиімуннуреакцію, подібну до імунноїреакції на природнуінфекцію, проте вони не призводять до захворювання та не піддаютьвакцинованулюдинуризикупотенційнихускладнень. Однак за отриманняімунітету в результатіприродноїінфекції, можливо, доведетьсязаплатитирозумовоювідсталістю, викликаноюгемофілічнимгрипом типу В (Hib), вродженими дефектами внаслідок краснухи, раком печінкивідвірусу гепатиту В абосмертювід кору.
4. Чипотрібновакцинуватисяпроти хвороб, які є майжеліквідованими в моїйкраїні?
Попри те, щодеякіхвороби, якихможназапобігти за допомогою вакцин, стали рідкістю в багатьохкраїнах, збудники, яківикликаютьїх, продовжуютьциркулювати в іншихчастинахсвіту. У сучасномувзаємопов’язаномусвіті вони можутьперетинатикордони і заражати тих, хто не захищений. Так, наприклад, спалахи кору відбулисясереднещепленогонаселення в Австрії, Бельгії, Данії, Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, Швейцарії та Великобританії, а також у Сполучених Штатах.
Двіосновні причини, чомупотрібновакцинуватися – цевласнабезпека та захист людей навколо нас. Успіхпрограмивакцинаціїзалежитьвідготовностікожноїлюдиниспівпрацюватизарадизагального блага. Ми не повинніпокладатися на людей навколо нас, щобзупинитипоширенняхвороби; ми такожмаєморобити те, щовід нас залежить.
5. Чипотрібновакцинуватисявідгрипу?
Грип – цесерйознезахворювання, яке щорічнозабирає 300-500 тисячлюдськихжиттів у всьомусвіті. Вагітніжінки, дітимолодшоговіку, особи похилоговікузіслабкимздоров’ям і будь-яка людина з будь-якоюпатологією, наприклад астмою або хворобою серця, піддаютьсябільшомуризикутяжкоїінфекції і смерті. Додатковимпозитивнимефектомвакцинаціївагітнихжінок є захистновонароджених (в даний час не існуєвакцини для немовлят, які не досягли 6 місяців).
Вакцинаціязабезпечуєімунітетпротитрьохнайбільшпоширенихштамів, щоциркулюють в будь-якийданий сезон. Ценайкращийспосібскоротити шанс захворітиважкимгрипомабозаразити ним інших людей. Уникнутигрипуозначаєуникнутидодатковихмедичнихвитрат і втратидоходів у результатіпропущенихднівроботиабонавчання.
6. Якіконсервантимістяться в вакцинах?
Тіомерсал є органічноюречовиною, щомістить ртуть, яку додають в деяківакцини у якості консерванту. Ценайпоширеніший консервант, якийвикористовують для вакцин, щопостачаються у флаконах накілька доз. Не існуєдоказівризику для здоров’ятієїкількостіТіомерсалу, яка використовується в вакцинах.
7. Чиіснуєзв’язокміжвакцинацією та аутизмом?
Дослідження 1998 року, де містилосязанепокоєння з приводу можливогозв’язкуміж вакциною проти кору-епідемічного паротиту-краснухи (КСК) і аутизмом, згодомбуловідкликане журналом, якиййогоопублікував, через серйознінедоліки та неправдивуінформацію. На жаль, публікація породила паніку, щоспричиниласкороченняпоказниківімунізації та наступніспалахицих хвороб. Не існуєданих, щопідтверджуютьнаявністьзв’язкуміж вакциною проти КСК і аутизмом абоаутистичнимипорушеннями.
Дані, що підтверджують наявність зв'язку між вакциною проти кору, свинки, краснухи та аутизмом або аутистичними порушеннями, відсутні. Мозок стає аутичним дуже рано: дослідження говорять, що ще в материнській утробі або під час пологів. На цей момент жодне щеплення дитині не проводиться.
Христинівське відділення
ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ»