Пенсійне забезпечення підприємців

  • 237

Пенсійне забезпечення підприємців

 

Підприємці, як і звичайні громадяни, досягнувши пенсійного віку мають право на призначення пенсії за віком, хоча порядок її нарахування залежить від певних факторів. По-перше, залежить від того, яку систему оподаткування використовував підприємець до виходу на пенсію. По-друге, є відмінності щодо визначення страхового стажу та розміру доходу, який використовується для нарахування пенсії, у період до 01.01.2004 р, тобто до набрання чинності Закону від 09.07.2003 р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та після 01.01.2004 р. (за чинності цього Закону).

До 01.01.2004 р. під час призначення пенсії враховувався трудовий стаж, а не страховий, як нині, і підтверджувався він записами у трудовій книжці. Оскільки чинним законодавством не передбачено заповнення трудової книжки підприємцями, для них у Порядку № 22-1 встановлений свій спосіб підтвердження стажу.

З 1 січня 2004 року для обчислення розміру пенсії враховується страховий стаж людини, тобто період, протягом якого вона підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях, і той місяць (чи місяці), за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, не зараховується до страхового стажу.

Довгий період часу фізичні особи, які працювали на спрощеній системі оподаткування, сплачували внески до Пенсійного фонду на добровільних засадах. Лише з 1 липня 2010 року цю категорію платників законодавчо зобов'язали сплачувати страхові внески, що дає можливість забезпечити набуття права на майбутню пенсію фізичних осіб, які обрали спрощену систему оподаткування і більше наповнити бюджет Пенсійного фонду.

До 1 липня 2010 року «спрощенцям» страховий стаж зараховується по факту сплати внесків - а це лише п'ять-десять днів на місяць. Як наслідок, звертаючись за пенсією або за її перерахунком, людина з подивом виявляє, що у неї просто не вистачає стажу. Це серйозна проблема, з якою вже зіткнулися тисячі людей.

Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для всіх платників єдиного податку (крім пільгових категорій) встановлено у розмірі 22% мінімальної заробітної плати (3200 х 22% = 704 грн.).

Окремо необхідно звернути увагу на те, що відповідно до Закону всі пенсіонери-підприємці, незалежно від обраної ними системи оподаткування, звільняються від сплати єдиного соціального внеску за себе, тому такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Решта підприємців повинні сплачувати єдиний соціальний внесок не нижче мінімального страхового внеску у розрахунку на місяць.

Згідно із законодавчими змінами з 01.01.2017 фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, визначених у підпункті 1 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, мають право сплачувати єдиний внесок у сумі не менше половини розміру мінімального страхового внеску, тобто 352 грн. (3200 грн.*0,5*22%).

Водночас, для зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу як повний місяць, необхідно сплачувати за місяць єдиний внесок у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, тобто 704 грн.

У разі сплати єдиного внеску у сумі 352 грн. на місяць, страховий стаж буде зараховано пропорційно, лише 0,5 місяця, що в подальшому може негативно вплинути на визначення права на пенсію за віком та її розмір.

Питання наповнення пенсійної скарбниці сьогодні надзвичайно гостре. Усі повинні усвідомити, що платити необхідно, тому що сплата внесків в повному обсязі гарантує бажаний розмір пенсії, а все, що "ховається в кишені" в пенсію ніколи не ввійде. Несплата внесків не дає можливості зарахувати період трудової діяльності до страхового стажу і, як наслідок, громадяни мають пенсію, яка не відповідає їх сподіванням.

Лише за умови офіційної заробітної плати не нижче за мінімальну ви матимете гідну пенсію. Тож, подбайте про майбутню пенсію уже сьогодні.

Реєструйся на Веб-порталі ПФУ зараз — заощаджуй час у майбутньому

 

       Кожна особа може перевірити чесність роботодавця щодо надання звітності та сплати ним єдиного соціального внеску, тобто зарахування періодів роботи до страхового стажу, необхідного для призначення пенсії. Для цього потрібно  зареєструватися на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua).

    Застрахована особа (працівник), яка зареєстрована на веб-порталі, може отримувати щомісяця в своєму особистому кабінеті дані з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. У реєстрі зазначено, які роботодавці подавали звіт за цю особу, які суми заробітної плати були нараховані, скільки днів для стажу зараховано в результаті сплати. Також вказується спеціальний стаж (за його наявності). Все це дає можливість контролювати свого роботодавця.

   Бажаючим зареєструватися на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України необхідно звернутися до Христинівського відділу обслуговування громадян Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області за адресою :

     м.Христинівка, вул.Соборна, 31, каб.2, тел. 6-05-79 для оформлення заяви на реєстрацію.

 

         Перевірте свій страховий стаж завчасно, не допускайте порушень своїх прав. Пам’ятайте, що відповідальність за Вашу “пенсійну історію" несе не тільки ДЕРЖАВА, а й ВИ самі! Реєструйтеся на Веб-порталі ПФУ зараз — заощаджуйте час у майбутньому!

 

 

Уманське об”єднане управління

Пенсійного фонду України Черкаської області