Випадок лептоспірозу в Христинівській громаді
В лютому 2025 року в Христинівськоій територіальній громаді зареєстровано випадок лептоспірозу, який підтверджений лабораторно. Захворіла жінка 45 років.
Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання, яке передається від тварин до людини і перебігає із враженням печінки, нервової системи та нирок. Збудники хвороби – це рухливі, зовні схожі на спіралі бактерії роду Leptospira.
Природними резервуарами інфекції є: комахоїдні (землерийки, їжаки), гризуни (пацюки, миші та інші), домашні тварини (корови, собаки, вівці та інші), хутрові тварини (нутрії, песці та інші). Тварини можуть безсимптомно перенести зараження, а можуть і важко захворіти. Але у будь-якому разі інфікована тварина є джерелом поширення лептоспірозу.
В організм людини збудник потрапляє з водою, їжею, рідше – при прямому контакті з інфікованою твариною, це відбувається через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Заразитися лептоспірозом можна: під час сільськогосподарських робіт, при купанні, вмиванні та заковтуванні води – як прісної, так і морської, при вживанні продуктів, на які потрапила сеча тварин, вживанні сирої води з природних джерел, при контакті з хворими-бактеріоносіями, при укусі інфікованою твариною.
Інкубаційний період від двох днів до чотирьох тижнів. Симптоми варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, світлобоязнь, відсутність апетиту, почервоніння очей, висипання, можливі блювання, діарея) до серйозних (ураження нирок, ураження печінки, менінгіт чи енцефаліт). Хвороба навіть може спричинити смерть, якщо своєчасно не звернутися по медичну допомогу. Смертність при поодиноких випадках жовтяничного лептоспірозу становить до 2%.
В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм.
Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени і взимку. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно.
Щоб запобігти лептоспірозу, потрібно:
- не купатися й не рибалити в водоймах із стоячою водою, в водоймах, де можуть перебувати щурі, ондатри, які є переносниками лептоспірозу, біля водопою худоби;
- проводити дератизаційні заходи у житлових приміщеннях та місцях тримання худоби й убезпечити воду та харчові продукти від можливого забруднення виділеннями гризунів;
- вакцинувати тварин (домашніх і сільськогосподарських) проти лептоспірозу;
- вживати продукти тваринного походження після термічної обробки;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за худобою та при роботі на присадибній ділянці (доцільно працювати в рукавичках, регулярно мити руки, не вживати їжу і не палити під час роботи);
- працюючи на присадибній ділянці, остерігатися поранень;
- упорядковувати території населених пунктів та власних садиб, не допускати влаштування несанкціонованих звалищ побутових відходів – місць виплоду гризунів.